Final VOT! Cine a câștigat cursa pentru funcția de Primar la Bălți. Rezultate oficiale.

Comisia Electorală Centrală (CEC) anunță că organele electorale ierarhic inferioare au încheiat procesul de numărare a voturilor și prezintă rezultatele preliminare ale alegerilor locale noi pentru funcția de primar în 15 localități din țară. Informația prezentată până la recepționarea documentelor în original de la consiliile electorale de circumscripție electorală poartă un caracter preliminar.

Potrivit Codului electoral, având în vedere că niciunul dintre candidați nu a obținut 50%+1 din voturi, în două săptămâni urmează să fie organizat al doilea tur de scrutin.

Municipiul Bălți

Candidat Rezultat
Marcoci BorisPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”4679 (14,08%)
Straciuc IonPartidul Politic Partidul Acasă Construim Europa „PACE”73 (0,21%)
Burduja MaximPartidul Politic „Partidul Unității Naționale”181 (0,54%)
Grigorișin Nicolaicandidat independent6951 (20,93%)
Nesterovschi AlexandrBlocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor4677 (14,08%)
Tulburi IvanPartidul Liberal91 (0,27%)
Ghelici FiodorPartidul Politic Partidul Oamenilor Muncii60 (0,18%)
Chirilciuc NicolaePartidul „Patrioţii Moldovei”416 (1,25%)
Tauber MarinaPartidul Politic „Șor”15918 (47,93%)
Dachi VladimirPartidul Politic „Noi”60 (0,18%)
Fiodorova DariaPartidul Politic Moldovenesc „Ai Noștri”104 (0,31%)

Satul Opaci, raionul Căușeni

Candidat Rezultat
Potînga IonPartidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”170 (18,18%)
Lungu ConstantinPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”364 (38,93%)
Pinteac RomanCandidat independent401 (42,88%)

Satul Ucrainca, raionul Căușeni

Candidat Rezultat
Novîi VeaceslavBlocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor102 (19,28%)
Macovei TamaraPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”427 (80,72%)

Comuna Hîrtop, raionul Cimișlia

Candidat Rezultat
Negru IonPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”254 (37,35%)
Caraja VitalieCandidat Independent256 (37,64%)
Corlăteanu RaduCandidat Independent85 (12,50%)
Vlasenco SergiuPartidul Politic „VOINŢA POPORULUI”84 (12,35%)

Orașul Cupcini, raionul Edineț

Candidat Rezultat
Melnic NicolaiBlocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor638 (26,76%)
Urzică BorisPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”275 (11,53%)
Magu Ludmila Candidat independent861 (36,11%)
 Russu GhennadiCandidat independent610 (25,58%)

Satul Hlinaia, raionul Edineț

Candidat Rezultat
Lambarschi AlionaBlocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor316 (42,02%)
Găină MihailPartidul Politic Partidul Acasă Construim Europa „PACE”21 (2,79%)
Ceban TudorPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”415 (55,18%)

Satul Călinești, raionul Fălești

Candidat Rezultat
Curtescu EduardPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”457 (48,00%)
Procopciuc AlaCandidat independent495 (51,99%)

Comuna Ișcalău, raionul Fălești

Candidat Rezultat
Pogîlă InaBlocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor21 (2.37%)
Procopciuc MariaPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”253 (28,65%)
Boiciuc AlexandruPartidul Politic ”Șor”609 (68,96%)

Comuna Pîrlița, raionul Fălești

Candidat Rezultat
Neagu SergiuPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”768 (77,65%)
Istrati ValeriuCandidat independent221 (22,34%)

Comuna Camenca, raionul Glodeni

Candidat Rezultat
Băitoi IonPartidul Democrat din Moldova240 (30,00%)
Postolachi AlaPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”560 (70,00%)

Satul Bălceana, raionul Hîncești

Candidat Rezultat
Temciuc AureliaPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”262 (46,70%)
Tentiuc IvanPartidul Politic „Platforma Demnitate şi Adevăr”150 (26,73%)
Guştiuc NicolaeCandidat independent149 (26,55%)

Comuna Cneazevca, raionul Leova

Candidat Rezultat
Cebotari AlexeiBlocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor135 (37,81%)
Tomșa LarisaPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”161 (45,09%)
Darii AlexandrPartidul Democrat din Moldova61 (17,08%)

Satul Palanca, raionul Ștefan Vodă

Candidat Rezultat
Babin AndreiBlocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor152 (22,65%)
Cozlovschi  DumitruPartidul Politic ”Partidul Acțiune și Solidaritate”359 (53,50%)
Barbei TatianaCandidat independent9 (1,34%)
Marlean ViorelCandidat independent151 (22,50%)

Satul Ștefănești, raionul Ștefan Vodă

Candidat Rezultat
Bujorean RuslanBlocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor271 (59,82%)
Guțu NataliaPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”182 (40,18%)

Comuna Negurenii Vechi, raionul Ungheni

Candidat Rezultat
Cozariuc VadimBlocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor240 (35,66%)
Uscatu GalinaPartidul Democrat din Moldova359 (53,34%)
Primac PetruPartidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”49 (7,28%)
Carauş IrinaPartidul Politic Partidul Verde Ecologist25 (3,71%)

Apreciază-ne cu Like / Distribuie

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*