
Președinta Republicii Moldova Maia Sandu, a declarat că alegerile parlamentare trebuie să fie organizate cât mai curând posibil, ținând cont de situația pandemică.
Curtea Constituționala constat drept circumstanță care justifică dizolvarea parlamentului Republicii Moldova de legislatura a 10-a, imposibilitatea formării guvernului în conformitate cu prevederile articolelor 85, aliniatelor 1 și 2 din constituție.
Președinta a declarat că va semna curând decretul pentru dizolvarea Parlamentului și stabilirea datei alegerilor parlamentare anticipate.
Un nou Parlament înseamnă o resetare a instituțiilor statului … curățarea agențiilor, ministerelor, inspectoratelor, întreprinderilor de stat, instituțiilor de drept, de personaje corupte care oferă protecție schemelor și furturilor.
Azi s-a făcut dreptate pentru cetățeni.
Lasă un răspuns