Președintele Statelor Unite ale Amercii, Donald Trump anunță o inițiativă îngrozitoare pentru studenții care vor să protesteze, cine nu se va conforma va fi aspru pedepsit, anunță acesta pe rețeau sa de socializare.
Trump atenționează școlile, colegiile și universitățile dacă vor permite proteste ilegale în care sunt implicați elevii sau studenții, nu vor mai primi finațări federale. America este cunoscută pentru democrație și dreptul la libera exprimare, inclusiv la proteste studenții sunt de obicei cei mai activi și care inițiază proteste pentru a sesiza o problemă care există în societate.
DONALD TRUMP: Toate finanțările federale vor fi OPRIRE pentru orice colegiu, școală sau universitate care permite proteste ilegale. Agitatorii vor fi închiși/sau trimiși definitiv înapoi în țara din care au venit. Studenții americani vor fi expulzați definitiv sau, în funcție de infracțiune, arestați. NU MASTI! Vă mulțumim pentru atenția acordată acestei probleme.

Dacă ești student, în epoca Trump vei fi cenzurat și dreptul la protest în SUA îți va fi limitat, riști să fii exmatriculat de la colegiu, școală sau universitate, sau mai grav arestat sau expulzat dacă ești student străin și nu ai cetățenie americană. Democrație americană se leagană și riscă să alunece de pe făgașul normal.